Providing you the best range of 12mm rubber conveyor belt and conveyor rubber belt with effective & timely delivery.
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Width | 600 mm |
| Ply | 4 |
| Top Cover Thickness | 3mm |
| Feature | Fire Resistant, Heat Resistant |
| Bottom Cover Thickness | 1.5mm |
| Belt Strength (Rating) | 315 kN/m |
| Edge Type | Moulded Edge |
| Surface Finish | Plain |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Thickness | 10 mm |
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Width | 600 mm |
| Ply | 4 |
| Belt Grade | M24 |
| Top Cover Thickness | 3mm |
| Feature | Cold Resistant, Oil Resistant, Food Grade, Heat Resistant, Fire Resistant, Chemical Resist |
| Bottom Cover Thickness | 1.5mm |
| Belt Strength (Rating) | 315 kN/m |
| Edge Type | Moulded Edge |
| Surface Finish | Plain |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Thickness | 10 mm |
Venkatesh Prasadrao (Proprietorship)
Task Engineers
Floor No. 11, Flat No. 1104, Wing. H2, Raunak Height-H2, Haware City Road
Thane - 400615, Maharashtra, India