Offering you a complete choice of products which include rubber conveyor belt, pvc conveyor belt, pvc rough top conveyor belt, wire mesh belt, conveyor belt rubber and black rubber conveyor belts.
₹ 1200 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Flat Belt |
| Surface Pattern | Flat |
| Temperature Range | -40 - 150 degree c |
| Number Of Plies | 4 |
| Belt Width | 500 - 1000 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Length | 30 m |
| Material | Rubber |
| Belt Thickness | 11 -15 mm |
| Tensile Strength | 400 N/mm |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 900 / Meter Get Latest Price
| Material | PVC |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Belt Width | 700 mm |
| Application Area | Packaging Industry |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Material | PVC |
| Belt Width | 600 mm |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Color | Green and White |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 9800 / sq ft Get Latest Price
| Material | SS |
| Type | Wire Mesh Belt |
| Usage/Application | Food Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Size/Dimension | Customized |
| Chain | With Chain |
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Width | 600 mm |
| Ply | 4 |
| Belt Grade | M24 |
| Top Cover Thickness | 3mm |
| Feature | Chemical Resist, Fire Resistant, Heat Resistant, Food Grade, Cold Resistant, Oil Resistant |
| Bottom Cover Thickness | 1.5mm |
| Belt Strength (Rating) | 315 kN/m |
| Edge Type | Moulded Edge |
| Surface Finish | Plain |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Thickness | 10 mm |
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Width | 1200 mm |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Ply | 4 |
| Feature | Fire Resistant, Heat Resistant, Oil Resistant, Chemical Resist, Cold Resistant, Food Grade |
| Bottom Cover Thickness | 1.5mm |
| Belt Strength (Rating) | 315 kN/m |
| Edge Type | Moulded Edge |
| Surface Finish | Plain |
₹ 18000 / Meter Get Latest Price
| Width | 800 mm |
| Ply | 4 |
| Top Cover Thickness | 3mm |
| Feature | Heat Resistant, Chemical Resist, Food Grade, Fire Resistant, Cold Resistant, Oil Resistant |
| Bottom Cover Thickness | 1.5mm |
| Belt Strength (Rating) | 315 kN/m |
| Edge Type | Moulded Edge |
| Surface Finish | Plain |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Thickness | 10 mm |
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 12 mm |
₹ 650 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 15 mm |
| Type of Conveyor Belt | Curved Conveyor Belt |
| Belt Width | 200 mm |
| Features | Chemical Resistant |
| Belt Material | Canvas |
| Color | White |
₹ 6800 / Meter Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 304 |
| Design | Perforated |
| Application | For CMC, HMC , SPM Machine |
| Features | High strength, Low Maintenance,Longer service life |
Minimum order quantity: 5 Meter
₹ 9800 / sq ft Get Latest Price
| Belt Thickness | 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | High strength, Low Maintenance,Longer service life |
₹ 2400 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 600 mm |
| Belt Thickness | 8 mm |
| Application Area | Food Processing Industry |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 3200 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 500 mm |
| Belt Thickness | 15 mm |
| Features | Heat Resistant |
| Application Area | Coal mine |
| Length Of Belt | 50 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8700 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 550 mm |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
₹ 2800 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 3 mm |
| Material | Polyurethane |
| Belt Width | More than 1000 mm |
| Application Area | Food Processing Area |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10mtr and above |
Minimum order quantity: 10 Meter
PP Modular Conveyor Belt , Belt Thickness: 20 mmWidth- 100-2000 mm
Length- 50-150 m
₹ 3300 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 600 mm |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Features | Heat Resistant |
| Length Of Belt | 100 m |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Material | PVC |
| Belt Width | 800 mm |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Application Area | Food Processing Industry |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 3500 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 12 mm |
| Material | Rubber |
| Belt Width | 1000 mm |
| Application Area | Crusher |
| Length Of Belt | 50 m |
| Rubber Material Grade | M24 |
| Brand | V Task |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 14000 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 20 mm |
| Material | Steel |
| Belt Width | 1000 mm |
| Application Area | In Conveyor |
| Length Of Belt | 50 m |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3400 / Meter Get Latest Price
| Material | PVC |
| Belt Width | 800 mm |
| Belt Thickness | 12 mm |
| Application Area | Pharma Industry |
| Length Of Belt | 50 m |
| Brand | V Task |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 3400 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 700 mm |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Length Of Belt | 50 m |
| Brand | V Task |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 15 mm |
| Material | Rubber |
| Belt Width | 200 mm |
| Type of Conveyor Belt | Curved Conveyor Belt |
| Features | Chemical Resistant |
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 15 mm |
| Material | PVC |
| Belt Width | 500 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Color | Green |
| Brand | Task Engineers |
Rough Top Conveyor Belt is a type of conveyor belt with a textured rubber surface designed to increase grip and prevent slippage of materials during transport. The rough surface is ideal for conveying lightweight or packaged goods on inclines or declines, where smoother belts would allow slipping.
₹ 840 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 11 -15 mm |
| Belt Width | 600 mm |
| Material | Nylon |
| Application Area | In Conveyor |
| Length Of Belt | 50 m |
| Color | Black |
| Brand | V Task |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Meter
Nylon Conveyor Belt , Belt Width: 600 mm,Width- 500-2400 mm
Length- 50-150 m
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Material | PU |
| Belt Width | 900 mm |
| Belt Thickness | 3 mm |
| Application Area | Food Processing Industry |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 2200 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Belt Width | 500 mm |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Features | Heat Resistant |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 2200 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Belt Width | 500 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Features | Heat Resistant |
| Color | Silver ( Body ) |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Polished |
| Belt Thickness | 15 mm |
| Material | Metal |
| Belt Width | 500 mm |
| Type of Conveyor Belt | Curved Conveyor Belt |
| Features | Flame Retardent |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Belt Thickness | 5 mm |
| Material | Rubber |
| Belt Width | 500 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Finish | Color Coated |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Light Duty Conveyor Belt is designed for low to moderate load applications where speed, flexibility, and efficiency are more critical than high tensile strength. These belts are typically made from PVC, PU, or rubber and are used in industries like food processing, packaging, textiles, logistics, and electronics.
₹ 3500 / Meter Get Latest Price
| Belt Type | Flat |
| Number Of Plies | 2 |
| Belt Width | 100 - 500 mm |
| Brand | Customized |
| Belt Thickness | Up to 2 mm |
| Width | 300 mm |
| Length | Custom |
| Operating Temperature Range | 200 degree c |
| Material | SS |
| Features | Heat Resistant |
| Thickness | 1 mm |
| Length Of Belt | Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 3440 / Meter Get Latest Price
| Material | PVC |
| Color | Green |
| Belt Width | 600 mm |
| Length | 20 feet |
| Brand | V Task |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / Meter Get Latest Price
| Belt Thickness | 3 mm |
| Material | Cotton Canvas |
| Belt Width | 500 mm |
| Application Area | Food Processing Industry |
| Length Of Belt | 100 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 650 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Belt Width | 600 mm |
| Belt Thickness | 6 mm |
| Length Of Belt | 100 m |
| Brand | V Task |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
Venkatesh Prasadrao (Proprietorship)
Task Engineers
Floor No. 11, Flat No. 1104, Wing. H2, Raunak Height-H2, Haware City Road
Thane - 400615, Maharashtra, India