Leading Manufacturer of blue polyester webbing, polyester webbing lifting sling, flat webbing lifting sling, polyester webbing slings and heavy duty polyester webbing from Thane.
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 3 inch |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | V Task |
| Length | 10 m |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Shape | Endless |
| Color | Yellow and Blue |
| Brand | V Task |
| Size/Capacity | 1 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 m |
| Width | 2 inch |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Capacity | 1. 5 Ton |
| Material | Polyester |
| Brand | V Task |
| Color | Yellow And Black |
| Usage/Application | Flat Webbing Lifting Sling |
| Length | 10 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 3 inch |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Sling Width | 125 mm |
| Roll Length | 100 m |
| Length | Customised |
| Material | Polyester |
| Breaking Strength | 5 ton |
| Ply | 2 Ply |
| Color | Red |
| Size | Customised |
| Shape | FLAT |
| Usage/Application | Lifting |
| Brand | TASK |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 330 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Type | Belt |
| Weave Type | Plain Weave |
| Material | Polyester |
| Color | Blue |
| GSM | 140 gsm |
| Weight | 1 kg |
| Working Temperature | -40 - 100 degree c |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 3 inch |
| Brand | V Task |
| Length | 10 m |
| Packaging Type | Roll |
| Usage | For LASHING |
Minimum order quantity: 100 Kg
Venkatesh Prasadrao (Proprietorship)
Task Engineers
Floor No. 11, Flat No. 1104, Wing. H2, Raunak Height-H2, Haware City Road
Thane - 400615, Maharashtra, India