We are a leading Manufacturer of duplex weave conveyor belts, stainless steel wire mesh conveyor belt, steel wire mesh conveyor belts, chain driven wire mesh belt, wire mesh conveyor belt and balanced weave wire mesh conveyor belt from Thane, India.
₹ 8500 / sq ft Get Latest Price
| Type | Duplex Weave Conveyor Belts |
| Usage/Application | Food industry furnance |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 sq ft
Duplex Conveyor belt .
₹ 9800 / Meter Get Latest Price
| Belt Width | 600 mm |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Material Handling Capacity | 50-100 kg per feet |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | RK |
| Type | Wire Mesh |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Length | 10-20 feet |
The stainless steel conveyor belt is corrosion-resistant, non-magnetic, and has a long service life. It is an ideal choice for materials transportation in harsh environments. Advantages. Easy to clean and maintain.
₹ 14000 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Food Industries |
| Material | SS |
| Belt Thickness | 2 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Location | Pan India |
₹ 14000 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Conveyor Belt |
| Material | Chain Driven Wire Mesh Belt |
| Color | a sper customer |
| Type | Conveyor Belt |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9800 / Meter Get Latest Price
| Belt Width | 800 mm |
| Material | SS |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Length | Customised |
| Type | Wire Mesh |
| Thickness | Customised |
| Belt Type | Duplex weave |
| Pitch | 0 |
| Belt Length | 10 m |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 9800 / sq ft Get Latest Price
| Belt Width | 300 mm |
| Material | SS |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Type | Wire Mesh |
| Thickness | Customised |
| Belt Type | Balanced weave |
| Pitch | 8 mm |
| Belt Length | 5 m |
| Usage/Application | Conveyor |
| Belt Edge Type | Welded edge |
| Application | Dryer conveyor |
| Conveyor Speed | Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 1390 / sq ft Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
₹ 1400 / sq ft Get Latest Price
| Type | Honeycomb |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Task |
| Thickness | Customised |
| Surface Finishing | Polished |
| Length | Customised |
| Width | Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 1200 / sq ft Get Latest Price
| Flat wire size | 1.6 mm |
| Cross Rod Pitch | 3 mm |
| Belt width | 100-2000 mm |
| Temperature Range | 200 Degrees |
| Country of Origin | Made in India |
Venkatesh Prasadrao (Proprietorship)
Task Engineers
Floor No. 11, Flat No. 1104, Wing. H2, Raunak Height-H2, Haware City Road
Thane - 400615, Maharashtra, India